ABD Suriye’de ve Irak’ta Devlet Kurmaktan Eninde Sonunda Vazgeçecektir [Ömer Sağlam]


ABD, Fırat'ın doğusundaki PYD/YPG unsurlarına diyor ki; "Afrin'e yardıma giderseniz, size desteği keseriz!"
PYD, ABD'ye diyor ki; "Afrin harekâtını durdurmazsanız Münbiç'ten çekiliriz!"

Uluslararası uzmanlar diyor ki; "ABD ya Suriye'de bir Kürt devleti kurma sevdasından ve bu amaçla PKK'ya yardım etmekten vaz geçecek ya da Türkiye ile çatışacak!"

Türkiye ABD'ye diyor ki; "PYD ve YPG'ye yardımı kes, ben sınırımda bir terör devletinin kurulmasına müsaade etmem!"

Yani şu anda ABD'nin Suriye'de elinde tuttuğu değneğin sadece iki ucu değil, her tarafı pistir!
Bu sebeple ABD'nin eline pislik bulaşmıştır Suriye'de ve tekmil Ortadoğu'da.

Her zaman demişimdir yine diyorum ki; Türkiye, eline pislik bulaşan bu ABD'ye karşı, bir zafer ya da ABD'nin isteği/menfaati hilafına büyük bir başarı kazanmadıkça tam bağımsız bir ülke olamayacaktır.
Bize göre; milletçe birlik ve beraberlik içinde olursak bu zafer çok da uzak gözükmüyor.

Afrin ve arkasından gelecek Münbiç Harekâtı, bu konuda önemli bir fırsat olabilir.
Nitekim ABD'li yetkililerin birbirini nakıs eden açıklamaları da bunu göstermektedir.
ABD şu anda telaş içindedir; çünkü Afrin Harekatı, ABD'nin planını bozmuş durumdadır.

Rusya'nın, "ABD, Suriye'de Türkiye'yi tahrik ediyor" açıklamasına karşın, ABD'nin yapmış olduğu "Rusya, Türkiye ile aramızı açmaya çalışıyor" şeklindeki açıklamasını bu anlamda önemli buluyoruz.
Bakalım bugün Erdoğan-Trump görüşmesinden ne çıkacak.

Kanaatimizce; ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamayacak ve PYD/YPG unsurlarına verdiği desteği er veya geç kesecektir.

Türkiye gibi hazır kurulmuş ve güçlü bir devlet ile iş yapmak varken, ABD neden yeni bir devlet kurmaya ve bunun hamallığını yapmayı çalışsın.

ABD, PYD'ye verdiği silahları ya geri alacak, ya geri alacaktır!
Belki biraz geç olacaktır ama mutlaka alacaktır.
O geri almazsa, biz zaten onları imha edip kullanılamaz duruma getireceğiz!
Tu, aha şuraya yazıyorum.
Yeter ki; biz dik durmasını bilelim.

Yukarıdan düşey atış yapmak yerine, kullandığı jeti, yere 20 m. kadar yaklaştırıp dağın altındaki tünel şeklindeki cephaneliğe yatay atış yaparak patlatan hünerli ve kahraman pilotumuzu gördükten sonra, benim bu konudaki umudum zaten tavan yapmış bulunuyor.

Bu bakımdan, zaten PKK'nın siyasi uzantısı durumundaki HDP dışındaki bütün siyasi partilerin ve STK'ların Afrin Harekâtı etrafında kenetlenmelerini oldukça anlamlı ve ilerisi için ümitvar buluyorum.

Belki birçok konuda muhalif duruşumuz olabilir; ancak Afrin, arkasından Münbiç ve muhtemelen diğer PYD kantonlarına yönelik olarak yapılacak operasyonlarda hükümetimizin arkasındayız.

Malımızla ve gerekirse canımızla.
Hükümetimizin bundan yana hiç bir şüphesi olmamalıdır.

Hükümetten ve devletimizi yönetenlerden tek dileğimiz, hiç değilse bu gibi olağanüstü günlerde olsun, ayrıştırıcı dil kullanmaktan ve toplumun bazı kesimlerini hedef almaktan uzak durması ve Kur'an'ın şu buyruğuna uygun bir üslup benimsemesidir:

"Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah’tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever." (Âl-i İmrân/159)

İkinci bir isteğimiz de şudur; Afrin'de teröristlerin öldürülme anına ilişkin görüntüler yayınlanıyor TV'lerde.
Bu doğru değildir.
Yarın öbürgün bu görüntüler, ülkemizin aleyhine kullanılabilir uluslararası platformlarda.
Tıpkı Rus uçağının düşürülmesi ve pilotun esir alınmak yerine öldürülmesine ilişkin görüntülerde olduğu gibi.
RTÜK veya mahkeme bu tür görüntülerin yayınlanmasını derhal yasaklamalıdır.

Yurt içinde yaşanan kimi olaylara ilişkin görüntülerin yayınlanmasını anında yasaklayan mahkemelerin, bu konuda tepkisiz kalmalarını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Evet, harekata ilişkin haberlerin verilmesi, kamuoyu desteği açısından önemlidir; ancak askerlerin ya da ÖSO güçlerinin garip bağrışmaları eşliğinde teröristlerin vurulma anına ilişkin görüntülerin verilmesi isabetli değildir.

Allah, en başta en tazeleri olan Afrin şehitleri olmak üzere; bütün şehitlerimize rahmet eylesin.

Milletimizin başı sağ olsun.  

Ömer Sağlam

  • ALINTI YAPMAK İÇİN

    • Yazarlarımızın makaleleri ve Sayın Günay Tulun'a ait şiirlerin, "Radyo-TV ile diğer basın ve yayın organlarında" yayım ilkesi: Önceden haber verme, eserin aslına sadık kalma, eser sahibiyle alıntının yapıldığı yer adlarını anlaşılır bir açıklıkla belirtmektir. Yayın öncesi bildirim imkânının bulunamadığı aniden gelişen durumlardaysa nezaket gereği, [sessizliginsesi.tr@gmail.com] adresine yayın sonrası bilgi gönderilmesini rica eder; tüm yayınlarınızın başarılı geçmesini dileriz.
  • ESER EKLEMEK İÇİN

    • "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"na ait tüm basılı ya da dijital yayın sayfalarında halkımızın geniş dünya ilgisine uygun olarak her türlü konuya yer verilmiştir. Yayınlanan fotoğrafların büyük bir kısmı "Kadim Okurlarımız" tarafından gönderilmiştir. Fotoğraf ve çizgi resimlerde "İlişkinlik-Telif Hakkı" konusunda tereddüt oluştuğunda bu eserleri yayından çekme hakkımız saklıdır. "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"na ait tüm gazete, dergi, site, blog gibi yayın araçlarında yayınlanan makale ve diğer yazı türleriyle fotoğraf, resim, yorum gibi her türlü eserin; üçüncü şahıs, kurum ve kuruluşlara karşı her türlü sorumluluğu, bu eserlerin sahibi olan yazar, gönderici ve ekleyicilerine aittir. "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"nun yayın organlarına kayıt edilen ya da kaydedilmek üzere gönderilen eserlerin, telif hakları konusunda problemsiz olmaları önemli ve gereklidir. Yayın Kurulu, gönderilen eserleri yayınlamaktan vazgeçebileceği gibi, dilediği yayın organlarından birinde ya da hepsinde aynı anda ya da değişik zamanlarda yayınlayabilir, yayınlamak isteyen üçüncü şahıslara, tüzel kişiliklere ve kurumlara onay verebilir ya da onlar tarafından yayınlanmasını engelleyebilir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki bu eserler, okura saygı kuralı gereği Türkçe kurallarına uygun olmalıdır. Yazılar yayınlandıktan sonra, yazar ya da ekleyicisi; istifa, uzaklaştırılma, çıkarılma dâhil herhangi bir nedenle yazı göndermesi sonlandırılmış olsa dahi "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu Yayın Kurulları"nın oy birliği içeren onay kararı olmadan eserlerinin kayıtlarımızdan ihracını isteyemez, istediği takdirde bunun reddedileceğini en baştan bilmelidir. Gönderici ve yazarlarımızın bu konuya önceden dikkat etmeleri, ileride ihtilaf doğmaması için baştan eser göndermemeleri gerekmektedir. Yayın organlarımıza ekleme yapanlar, bu konudaki sorumluluklarını okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır. Uzun süre yazı göndermeyen ya da yazmayı bırakan köşe yazarlarımızın o güne kadar gönderdikleri tüm yazılar "Konuk Yazarlar" bölümüne aktarılarak yeniden yazı göndermeye başladığı güne kadar köşesi kapatılır. Köşeyi kapama ya da kapatılan köşeyi açıp açmama konusunda karar sahibi, "Sessizliğin Sesi Grubu" ile "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"dur. İhtilaf durumunda, İstanbul'un Kadıköy Mahkemeleri yetkilidir.
  • YORUM YAZMAK İÇİN

    Sayın Okurlarımız: Yorumlarınızı; Grubumuza ait "Google, Yahoo, Mynet, Hotmail, TurTc " ve diğer posta adreslerimize göndermek yerine, "Yorum bölümü açık olan sitelerimiz"deki; yorum yazmak istediğiniz yazının alt kısmında yer alan "Yorum", "Yorum Yapın", "Yorum Yaz" veya "Yorum Gönder" tuşlarını kullanarak doğrudan kaydetme olanağınız bulunmaktadır. Yazacağınız yorumlarınızın; gecikmeksizin, anında yayına girmesini dilerseniz bu yolu tercih etmenizi, saygılarımızla öneririz.

TÜM SİTEYİ DİLDEN DİLE ÇEVİRMEK İÇİN, "DİLİ SEÇİN"İ TIKLAYIN

PARASIZ DESTEKLE:Açlık,Hastalık,Yoksulluk,Felaketler İçin