Kurumsal TV Kanalıyla Olmayanın Farkı [İdil Tulun]


Ülkemizdeki, kurumsal olduğu imajı yaratılmış birçok şirkette sıkça yaşanan ve kurumsallığı "başla emri"ni almadan işe başlamamak sanan çalışanlarla onlara bu fikri aşılayan yöneticiler için, yaşanmış örneklerden belki de en basitini anlatan bir yazı... Tabii ki yorumsuz!..

KURUMSAL BİR KANALDA SEZON BAŞI "Uzay Büroksasisi"
Birinci gün:
- Merhaba biz "..." programının yapım ekibiyiz. Odamızdaki masa altlarında çöp kovası yok! Nasıl temin ederiz?
- İdari işlere telefon açın getirirler.
- Teşekkürler! 
İdari işlerin dâhilisi bulunur ve aranır.
- Alo! Merhabalar! Sizi "..." programından arıyorum. Odamıza 2 adet çöp kovası gerekiyor.
- Bize Mail atın, aynı zamanda "cc"ye de bina temizliği diye yazın. 

İkinci gün:
- Merhaba, "..." programının yapımından arıyorum odamıza çöp kovası istemiştik, mail de attık ama kovalar gelmedi.
- A, öyle mi? Siz bir daha mail atın gelir.
- Mail adresini teyit edebilir miyiz? Hmm evet adres de doğru... Ne zaman gelir acaba???
- Arkadaşı yönlendiriyorum. Öğleden sonra gelir odanıza...
- Teşekkürler! 

Üçüncü gün:
- Merhaba çöp kovası için dün mail atmıştık hâlâ yok.
- İlgileniyoruz. Siz yine bi’ mail atın. Dış yapımdınız di’ mi?
- Evet, dış yapımız!
 ("Niye dışlayacak mısınız?" der iç ses...)
Yeniden mail atılır.

Aradan dört koca gün daha geçer:
- İyi günler! "..." programından arıyoruz, çöp kovası için... 1 haftadır 2 adet çöp kovası gelecek, bi' türlü gelmiyor. Problem mi var? Getirecek kimse yoksa ekipten bi' arkadaş yollayalım gelip alsın. 
- Ee... Yolladık gelmedi mi? 
- Hayır, gelmedi! ("Getiren TIR Ay'a zorunlu iniş yapmış!" olabilir mi acaba?) 
- Allah Allah! Nasıl olur? 
- Gelmedi! ("Göndermezseniz gelmez tabii!" dedi ve devam etti dış ses: "Olur olur, bal gibi olur. İnanmazsanız Asu Maralman'a sorun.")
- Yeniden mail atabilir misiniz? 

Her zamanki gibi yine mail atılır.

Sekizinci gün:
Aaaa çöp kovalarımız gelmiş. 
- "Yok ya, ben yan programın odasına uğramıştım, 'Fazlaysa alabilir miyim?' dedim. Alıverdim 2 tane" 
der ekip arkadaşlarından biri...
                                                                     
PEK KURUMSAL OLMAYAN BİR BAŞKA KANALDA SEZON BAŞI (Adı saklı) 
- Pardon biz odamıza çöp kovası istiyoruz. 2 adet... Nerden bulabiliriz? 
Abla ben temizlik yapıyodum, azıcık bekle hemencecik getiriyom.

Beş dakika sonra:
- Abla 4 tane getirdim. Kalabalıksınız, 2 yetmez. 


İdil Tulun

  • ALINTI YAPMAK İÇİN

    • Yazarlarımızın makaleleri ve Sayın Günay Tulun'a ait şiirlerin, "Radyo-TV ile diğer basın ve yayın organlarında" yayım ilkesi: Önceden haber verme, eserin aslına sadık kalma, eser sahibiyle alıntının yapıldığı yer adlarını anlaşılır bir açıklıkla belirtmektir. Yayın öncesi bildirim imkânının bulunamadığı aniden gelişen durumlardaysa nezaket gereği, [sessizliginsesi.tr@gmail.com] adresine yayın sonrası bilgi gönderilmesini rica eder; tüm yayınlarınızın başarılı geçmesini dileriz.
  • ESER EKLEMEK İÇİN

    • "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"na ait tüm basılı ya da dijital yayın sayfalarında halkımızın geniş dünya ilgisine uygun olarak her türlü konuya yer verilmiştir. Yayınlanan fotoğrafların büyük bir kısmı "Kadim Okurlarımız" tarafından gönderilmiştir. Fotoğraf ve çizgi resimlerde "İlişkinlik-Telif Hakkı" konusunda tereddüt oluştuğunda bu eserleri yayından çekme hakkımız saklıdır. "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"na ait tüm gazete, dergi, site, blog gibi yayın araçlarında yayınlanan makale ve diğer yazı türleriyle fotoğraf, resim, yorum gibi her türlü eserin; üçüncü şahıs, kurum ve kuruluşlara karşı her türlü sorumluluğu, bu eserlerin sahibi olan yazar, gönderici ve ekleyicilerine aittir. "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"nun yayın organlarına kayıt edilen ya da kaydedilmek üzere gönderilen eserlerin, telif hakları konusunda problemsiz olmaları önemli ve gereklidir. Yayın Kurulu, gönderilen eserleri yayınlamaktan vazgeçebileceği gibi, dilediği yayın organlarından birinde ya da hepsinde aynı anda ya da değişik zamanlarda yayınlayabilir, yayınlamak isteyen üçüncü şahıslara, tüzel kişiliklere ve kurumlara onay verebilir ya da onlar tarafından yayınlanmasını engelleyebilir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki bu eserler, okura saygı kuralı gereği Türkçe kurallarına uygun olmalıdır. Yazılar yayınlandıktan sonra, yazar ya da ekleyicisi; istifa, uzaklaştırılma, çıkarılma dâhil herhangi bir nedenle yazı göndermesi sonlandırılmış olsa dahi "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu Yayın Kurulları"nın oy birliği içeren onay kararı olmadan eserlerinin kayıtlarımızdan ihracını isteyemez, istediği takdirde bunun reddedileceğini en baştan bilmelidir. Gönderici ve yazarlarımızın bu konuya önceden dikkat etmeleri, ileride ihtilaf doğmaması için baştan eser göndermemeleri gerekmektedir. Yayın organlarımıza ekleme yapanlar, bu konudaki sorumluluklarını okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır. Uzun süre yazı göndermeyen ya da yazmayı bırakan köşe yazarlarımızın o güne kadar gönderdikleri tüm yazılar "Konuk Yazarlar" bölümüne aktarılarak yeniden yazı göndermeye başladığı güne kadar köşesi kapatılır. Köşeyi kapama ya da kapatılan köşeyi açıp açmama konusunda karar sahibi, "Sessizliğin Sesi Grubu" ile "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"dur. İhtilaf durumunda, İstanbul'un Kadıköy Mahkemeleri yetkilidir.
  • YORUM YAZMAK İÇİN

    Sayın Okurlarımız: Yorumlarınızı; Grubumuza ait "Google, Yahoo, Mynet, Hotmail, TurTc " ve diğer posta adreslerimize göndermek yerine, "Yorum bölümü açık olan sitelerimiz"deki; yorum yazmak istediğiniz yazının alt kısmında yer alan "Yorum", "Yorum Yapın", "Yorum Yaz" veya "Yorum Gönder" tuşlarını kullanarak doğrudan kaydetme olanağınız bulunmaktadır. Yazacağınız yorumlarınızın; gecikmeksizin, anında yayına girmesini dilerseniz bu yolu tercih etmenizi, saygılarımızla öneririz.

TÜM SİTEYİ DİLDEN DİLE ÇEVİRMEK İÇİN, "DİLİ SEÇİN"İ TIKLAYIN

PARASIZ DESTEKLE:Açlık,Hastalık,Yoksulluk,Felaketler İçin