Fransız Kaldık ! [Şemsettin Gürtekin]

Arabaya benzini TOTAL veya ELF'ten alsak,
Evin ihtiyaçlarını CARREFOUR, GIMA, DIA, ENDI‘den temin etsek,
Yeni bir ev yaptıran arkadaşımıza söyleyelim; malzemeyi ONDULINE’den alsın, betonu da LAFARGE’a döktürsün,
Yurt dışına çıkan arkadaşlarımız artık AIR FRANCE’ı tercih etsin,
BIC veya CARTIER ile sigara yakmak da bir hayli keyifli olur,
BIC ile tıraş olmak gibi...

Notları SHEAFFER kalemle yazsam,
DANONE yoğurdunu buzdolabından çıkartıp yesem,
Hanım TEFAL’de balık kızartsa,
Arabayı RENAULT, PEUGEOT veya CITROEN ile değiştirsem,
Hafta sonları şehir kalabalık olduğundan PEUGEOT motosiklet’e binsem,
Arabanın lastiklerini MICHELIN veya UNIROYAL'LE değiştirsem,
LACOSTE’dAn, PIERRE CARDIN‘den, YVES SAINT LAURENT’den veya CACHAREL’den giyinsem,
Arkadaşlar artık MARIE CLAIRE ve ELLE dergilerini okusunlar, öğretmenler öğrencilerine tavsiye etseler iyi olmaz mı?

Telefon hattında ALCATEL’i kullanalım daha iyi çekiyor,
Evimizi, arabamızı sigortalarken seçeneklerimiz oldukça fazla; AXA, GÜNEŞ SİGORTA, BAŞAK SİGORTA ve EMEKLİLİK gibi,
Görev yaptığımız kurumlara söyleyelim maaşlarımızı TEB'den (TÜRK EKONOMİ BANKASI) çekelim,
Şampuan, saç ve cilt bakım ürünleri, kozmetik ve parfümde alternatifler o kadar çok ki!.. 

AVON, L’OREAL, CLARINS, KERESTAS hangi birini yazsam sayfa almaz.

E, tabii sağlıkta çok önemli; sağlığımızı önemsememiz lazım, ilaca ihtiyacımız olduğunda, SANOFI, SERVIER, FOURNIER, GUERBET veya PIERRE’den almalıyız.

"Şaka mı yapıyor"um veya "kafamı buluyor"um zannetmeyin. 

Bizimle kafa yapıyorlar.
Yukarıda yazdığım bütün markalar FRANSIZ, hadi bunlardan alışveriş yapmayalım ( BOYKOTdemiyorum o da FRANSIZca kelime) kaç gün sürer? 

Evet gün diyorum. 
Cevabını ben vereyim, ama sizleri de duyuyor gibiyim: ‘’HİÇbir gün sürmez’’, her şey eskisi gibi devam eder gider.

2006 yılında Fransa Parlamentosunda "Sözde Ermeni Soykırımı"nı reddetmeye cezai yaptırım uygulayan yasa teklifi verildiğinde de aynı tepkileri göstermiştik. Hatta bizler de basın bülteni yayınlamıştık.

Yukarıda ki markaların dökümanlarını da halkımıza alışveriş yapmasınlar diye dağıtmıştık. 
Ne oldu?
Yine HİÇ!
Peki Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti 2006'dan bugüne kadar ne yaptı? 

Yine HİÇ!

Bir hafta kala Meclis milletvekili heyeti gönderiyor, sanayici ve iş adamları ayrı bir heyet gidiyor (
Kalacakları otelin rezervasyonlarını iptal ediyor Fransızlar. Bu ayıp da onlara yeter.) olmaz, şimdi olmaz, geçti Bor’un pazarı.

Yasa teklifi 2006 yılında 19‘a karşı 106 oyla kabul edilmişti. Bugün 37 kişinin evet oyuyla geçti. 

Sonuç: 450’nin üzerinde parlamentere sahip Fransız Meclisi'nde bugün 50 kişi vardı. Neden diğerleri yoktu? Geçeceğini bilen Fransız parlamenterler yarınlarda dost ve müttefik Türkiye'ye ‘’Ya, o oylamada ben yoktum ki!’’ tavrını takınabilmek için.

Kabul edelim olaya Fransız kaldık.






Şemsettin Gürtekin 

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği 
Yönetim Kurulu Başkanı

  • ALINTI YAPMAK İÇİN

    • Yazarlarımızın makaleleri ve Sayın Günay Tulun'a ait şiirlerin, "Radyo-TV ile diğer basın ve yayın organlarında" yayım ilkesi: Önceden haber verme, eserin aslına sadık kalma, eser sahibiyle alıntının yapıldığı yer adlarını anlaşılır bir açıklıkla belirtmektir. Yayın öncesi bildirim imkânının bulunamadığı aniden gelişen durumlardaysa nezaket gereği, [sessizliginsesi.tr@gmail.com] adresine yayın sonrası bilgi gönderilmesini rica eder; tüm yayınlarınızın başarılı geçmesini dileriz.
  • ESER EKLEMEK İÇİN

    • "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"na ait tüm basılı ya da dijital yayın sayfalarında halkımızın geniş dünya ilgisine uygun olarak her türlü konuya yer verilmiştir. Yayınlanan fotoğrafların büyük bir kısmı "Kadim Okurlarımız" tarafından gönderilmiştir. Fotoğraf ve çizgi resimlerde "İlişkinlik-Telif Hakkı" konusunda tereddüt oluştuğunda bu eserleri yayından çekme hakkımız saklıdır. "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"na ait tüm gazete, dergi, site, blog gibi yayın araçlarında yayınlanan makale ve diğer yazı türleriyle fotoğraf, resim, yorum gibi her türlü eserin; üçüncü şahıs, kurum ve kuruluşlara karşı her türlü sorumluluğu, bu eserlerin sahibi olan yazar, gönderici ve ekleyicilerine aittir. "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"nun yayın organlarına kayıt edilen ya da kaydedilmek üzere gönderilen eserlerin, telif hakları konusunda problemsiz olmaları önemli ve gereklidir. Yayın Kurulu, gönderilen eserleri yayınlamaktan vazgeçebileceği gibi, dilediği yayın organlarından birinde ya da hepsinde aynı anda ya da değişik zamanlarda yayınlayabilir, yayınlamak isteyen üçüncü şahıslara, tüzel kişiliklere ve kurumlara onay verebilir ya da onlar tarafından yayınlanmasını engelleyebilir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki bu eserler, okura saygı kuralı gereği Türkçe kurallarına uygun olmalıdır. Yazılar yayınlandıktan sonra, yazar ya da ekleyicisi; istifa, uzaklaştırılma, çıkarılma dâhil herhangi bir nedenle yazı göndermesi sonlandırılmış olsa dahi "Sessizliğin Sesi Grubu"yla "Yazarlar ve Ozanlar Grubu Yayın Kurulları"nın oy birliği içeren onay kararı olmadan eserlerinin kayıtlarımızdan ihracını isteyemez, istediği takdirde bunun reddedileceğini en baştan bilmelidir. Gönderici ve yazarlarımızın bu konuya önceden dikkat etmeleri, ileride ihtilaf doğmaması için baştan eser göndermemeleri gerekmektedir. Yayın organlarımıza ekleme yapanlar, bu konudaki sorumluluklarını okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır. Uzun süre yazı göndermeyen ya da yazmayı bırakan köşe yazarlarımızın o güne kadar gönderdikleri tüm yazılar "Konuk Yazarlar" bölümüne aktarılarak yeniden yazı göndermeye başladığı güne kadar köşesi kapatılır. Köşeyi kapama ya da kapatılan köşeyi açıp açmama konusunda karar sahibi, "Sessizliğin Sesi Grubu" ile "Yazarlar ve Ozanlar Grubu"dur. İhtilaf durumunda, İstanbul'un Kadıköy Mahkemeleri yetkilidir.
  • YORUM YAZMAK İÇİN

    Sayın Okurlarımız: Yorumlarınızı; Grubumuza ait "Google, Yahoo, Mynet, Hotmail, TurTc " ve diğer posta adreslerimize göndermek yerine, "Yorum bölümü açık olan sitelerimiz"deki; yorum yazmak istediğiniz yazının alt kısmında yer alan "Yorum", "Yorum Yapın", "Yorum Yaz" veya "Yorum Gönder" tuşlarını kullanarak doğrudan kaydetme olanağınız bulunmaktadır. Yazacağınız yorumlarınızın; gecikmeksizin, anında yayına girmesini dilerseniz bu yolu tercih etmenizi, saygılarımızla öneririz.

TÜM SİTEYİ DİLDEN DİLE ÇEVİRMEK İÇİN, "DİLİ SEÇİN"İ TIKLAYIN